Biyomedikal Mühendisliği Öğrencilerimizden Tübitak 2242 Yarışmasında Birincilik

BİRİNCİ OLAN PROJEMİZ

Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencileri Osman Alpcan Özcan, Ümmühan Zengin ve Müberra Aydın’ın, Doç. Dr. Haydar Özkan danışmanlığında hazırladıkları “Hiperspektral Görüntüleme Tekniği ile Çalışan Portatif Damar Görüntüleme Cihazı” isimli projeleri, TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmaları kapsamında sağlık kategorisinde ön değerlendirme sonrası İstanbul Asya bölge finallerine davet edilen öğrencilerimiz, burada gösterdikleri performans ile jüri değerlendirmesi sonucunda 20 proje arasından birinci oldu. Yarışmaya “Veinus” adlı takımlarıyla katılan öğrencilerin projeleri daha önce TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye değer görülmüş aynı zamanda da Teknofest 2020 “İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sağlık ve İlk Yardım Kategorisi” ön değerlendirmesinde 183 proje arasından diğer bir grupla birlikte üçüncülüğü paylaşmış ve finalist olmuştu.

Projenin Amacı:  Geleneksel metotlar kullanılarak şok durumunda, hipotansiyon hastalarında, travmalarda, yanık durumlarında, bebeklerde, yaşlılarda ve obezlerde damar yolu açılacak damarların tespit edilmesi aşamasında sağlık personeli türlü zorluklar yaşayabilmektedir. Bu zorluklar beraberinde damarın hasar görmesine, hasta memnuniyetindeki düşüşe ve zaman kaybına sebep olmaktadır. Hasta memnuniyetini ve bununla birlikte sağlık personelinin performansındaki verimliliği artırabilmek amacıyla taşınabilir damar görüntüleme cihazı tasarlanmıştır. Damar görüntülerinin elde edilmesinde ana etken alyuvarlarda taşınan hemoglobin proteinidir. Yüzeye yansıtılacak yakın kızılötesi ışığın hemoglobin tarafından soğurulması ile elde edilen görüntüler kullanılmıştır. Damarların en iyi şekilde görüntülenebilmesi için 3 farklı dalga boyunda (840, 890, 940 nm) görüntüler alınarak hiperspektral görüntüleme tekniği kullanılmış ve çıplak gözle görülemeyen damarların üretilen prototipin ekranından açıkça görüntülenebilmesi sağlanmıştır.

Proje sunumu için tıklayınız

 

İKİNCİ OLAN PROJEMİZ

Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencileri Beyza Nur Çayır, Aleyna Sarıgül ve Eda İlkhan tarafından Doç. Dr. Sadullah Öztürk danışmanlığında hazırlanan “Mobil Adli Belge İnceleme Cihazı” projesi adli belge içerisinde yapılan sahteciliklerin belirlenmesinde düşük maliyetli bir çözüm sunuyor. Öğrencilerimizin TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmaları kapsamında Sosyal İnovasyon ve yenilikçilik kategorisinde jüri değerlendirmesi sonucunda ikinci oldu. 

Mevcut durumda, adli belge içerisinde yapılan herhangi bir sahtecilik, laboratuvar ortamında yalnızca uzman kişiler tarafından kullanılabilen, yüksek maliyete sahip cihazlarla uzun bir süreçte belirlenebiliyor. Belge incelemelerinin daha kısa sürede yapılmasını sağlamak amacıyla öğrencilerimiz tarafından hazırlanan Mobil Adli Belge İnceleme Cihazı projesi ile belgede yapılan değişiklikleri tespit edebilecek düşük maliyetli ve prototip geniş spektrum aralığına sahip, anlık görüntü alınmasını sağlayan portatif bir cihaz geliştirilecek.

Proje sunumu için tıklayınız.

 

Tüm hocalarımıza öğrencilerimizin yetişmelerine katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.